Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Regulaminem przedstawionym na stronie hipoteczne-kredyty.pl. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Ubezpieczenie AC i OC – czym się różnią i dlaczego są dla nas tak ważne?

Ubezpieczenie AC i OC – czym się różnią i dlaczego są dla nas tak ważne?

Posiadanie samochodu zarejestrowanego na terytorium Polski związane jest z koniecznością wykupienia odpowiedniego ubezpieczenia komunikacyjnego. Ustawodawca nakłada na nas obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, jednak coraz częściej decydujemy się również na wykupienie dodatkowego ubezpieczenia autocasco, które w wielu sytuacjach staje się dla nas prawdziwym wybawieniem. Z czym dokładnie wiąże się konieczność posiadania ubezpieczenia OC i jakie korzyści wynikają z posiadania polisy AC? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Obowiązkowe ubezpieczenie OC

„Prawo jazdy, dowód rejestracyjny oraz polisę OC po proszę” – te słowa słyszymy z ust policjanta podczas każdej kontroli drogowej. Jeżeli jesteśmy posiadaczem pojazdu mechanicznego, to wykupienie polisy OC, czyli ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, jest naszym obowiązkiem, a za jego niespełnienie możemy zostać ukarani.

Ubezpieczenie OC jest regulowane Ustawą z dnia 22 maja 2003 roku o ubezpieczeniach obowiązkowych oraz Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym. Dla posiadacza samochodu oznacza to, że wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe mają obowiązek zapewniać ochronę auta w identycznym zakresie– każdy ubezpieczyciel oferuje nam zatem taki sam zakres usług, a różnice mogą mieć miejsce jedynie w cenie. Jak zostało odnotowane w raporcie porównywarki Mfind z 2016 roku, różnica pomiędzy najtańszym a najdroższym ubezpieczeniem OC dla danego klienta i jego samochodu może wynieść w Warszawie aż 712 zł.

Polisa OC stanowi ochronę dla osoby ubezpieczonej przed koniecznością poniesienia kosztów likwidacji szkód zaistniałych podczas zdarzenia drogowego, w którym ktoś ucierpi lub uszkodzone zostanie jego mienie, np. samochód. Osoba, która została poszkodowana ma wówczas prawo zgłosić tę szkodę z naszego OC i otrzyma odszkodowanie od ubezpieczyciela.

Jak już zostało wyjaśnione, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe. W związku z tym nie możemy mieć ani jednego dnia przerwy w ochronie ubezpieczeniowej bez względu na to, czy korzystamy obecnie z naszego pojazdu, czy nie. Wyjątkiem od tej reguły są jedynie pojazdy historyczne lub wolnobieżne, dla których wykupić można ubezpieczenie krótkoterminowe na czas poruszania się nimi po drogach.

Co zatem czeka nas w przypadku braku aktualnego ubezpieczenia OC? W takiej sytuacji sprawa jest zgłaszana do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, który wyśle do nas pismo z wezwaniem do zapłaty. Co więcej, podczas kontroli policjant ma prawo wystawić nam również mandat w wysokości 50 zł, jeżeli nie będziemy w stanie okazać mu dokumentu potwierdzającego posiadanie polisy OC.

Warto również wspomnieć, iż kara za brak OC może zostać nałożona przez UFG nawet bez wcześniejszego zgłoszenia. Wysokość opłaty karnej zależy od poziomu płacy minimalnej w danym roku i rodzaju pojazdu. Kwota ta oscyluje w przedziale 140 zł- 6 300 zł, w zależności od długości przerwy w ciągłości ubezpieczenia i rodzaju pojazdu.

Dobrowolne ubezpieczenie AC

Autocasco, czyli inaczej AC, jest to nieobowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które – w przeciwieństwie do ubezpieczenia OC – chroni nasz samochód między innymi, podczas zdarzenia drogowego. Dzięki niemu otrzymujemy odszkodowanie w przypadku spowodowania wypadku, kradzieży naszego samochodu lub zniszczenia np. przez powódź lub powalone drzewo.

Ubezpieczenie AC nie jest regulowane żadną ustawą, w związku z czym jego zakres jest różny dla poszczególnych towarzystw ubezpieczeniowych. Istotne jest zatem skrupulatne sprawdzenie dokładnego zakresu ubezpieczenia przed podpisaniem polisy. Warto, by w polisie zawarta została informacja o ochronie nie tylko w przypadku zderzenia z innym pojazdem, ale także ze zwierzęciem, osobą lub przedmiotem, jak również zniszczeniami wynikającymi z działania osób trzecich, powodzi, zatopień, uderzeń pioruna lub kradzieży.

W jakim przypadku warto wykupić ubezpieczenie AC? Z pewnością nie należy się nad tym zastanawiać w sytuacji, gdy jesteśmy posiadaczami nowego lub drogiego samochodu. Jedynie polisa AC zapewnia nam wypłatę odszkodowania po kradzieży samochodu. Ponadto, jeżeli zdarzy nam się zarysować auto, to nie będziemy musieli ponosić kosztów jego naprawy, które w przypadku nowych aut mogą być bardzo wysokie.

Zainteresowanie ubezpieczeniem AC znacząco spada wraz ze spadkiem wartości pojazdu i niższym rocznikiem naszego samochodu. Niemniej jednak wysokie koszty napraw, jak również słaba wykrywalność przestępstw związanych z kradzieżami samochodów powodują, że warto i w tym przypadku rozważyć zakup polisy ubezpieczeniowej. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują nam mnogość produktów w pełni spersonalizowanych i dopasowanych do potrzeb właścicieli pojazdów. Warto zatem bliżej przyjrzeć się ofercie różnych ubezpieczycieli i wybrać ten rodzaj ochrony, który w naszym przypadku sprawdzi się najlepiej.

<< Powrót