Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Regulaminem przedstawionym na stronie hipoteczne-kredyty.pl. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Mieszkanie dla Młodych – MdM 2018

Mieszkanie dla Młodych – MdM 2018

Każdy z nas marzy o posiadaniu własnego „M”– mieszkania idealnego, wyjątkowego, które spełni wszystkie nasze wymagania. W dzisiejszych czasach coraz więcej młodych osób decyduje się zatem na zakup nieruchomości, w której będą mogli spokojnie mieszkać z najbliższymi. Niestety, sytuacja finansowa niejednokrotnie zmusza ich do tego, by skorzystać z finansowania w postaci kredytu hipotecznego.

Decydując się na tę formę finansowania zakupu nieruchomości mamy obowiązek wpłaty pewnej kwoty, jako wkład własny. Dla młodych osób wsparciem w tej kwestii jest specjalny program rządowy „Mieszkanie dla Młodych”.

Czym jest program MdM?

„Mieszkanie dla Młodych”, czyli popularny MdM to program rządowy wprowadzony na początku 2014 roku. Stworzono go dla osób w wieku do 35 lat, które zamierzają kupić swoje pierwsze mieszkanie lub dom. Środki uzyskane z tego programu mają stanowić pomoc w dofinansowaniu do wkładu własnego.

W założeniu, w latach 2014-2018 Państwo powinno udzielić wsparcia młodym osobom w wysokości ponad 3,5 miliarda złotych. Czas trwania programu przewidziany jest na lata 2014- 2018.

MdM 2018

Koniec 2017 roku zbliża się coraz większymi krokami, zatem jak nietrudno się domyśleć – środki dostępne na ostatnie lata dawno się już skończyły. Te osoby, które do tej pory jeszcze nie podjęły decyzji o zakupie swojej pierwszej nieruchomości, nie powinny zatem tracić czasu, gdyż pula środków, które zostały jeszcze do rozdysponowania jest coraz mniejsza.

Program MdM to niewątpliwy sukces polskiego rządu – bije on wszelkie rekordy popularności, a zainteresowanie tymi środkami z roku na rok jest coraz większe. Świadczyć o tym może przede wszystkim fakt, że większa część kwoty z puli prawie 350 mln zł przeznaczonych na 2017 rok rozeszła się w ciągu zaledwie pierwszych 10 dni roku. Co więcej, do lipca 2017 roku wykorzystano niemal 10 milionów złotych z całej sumy dostępnej na rok 2018. Ostatnia transza pieniędzy na dopłaty do kredytów ruszy już za kilkanaście dni, zatem należy zrobić wszystko, by już teraz dopełnić wszelkich formalności i skorzystać z ostatniej szansy na dofinansowanie.

Kto może skorzystać z programu MdM 2018?

Jeżeli chodzi o warunki otrzymania dofinansowania MdM, to nie zostały wprowadzone żadne istotniejsze zmiany w stosunku do roku poprzedniego. Wysokość dopłaty, jak również warunki, które należy spełnić uzależnione są zatem przede wszystkim od liczby posiadanych dzieci. Wśród głównych warunków, które zostały narzucone, by móc ubiegać się o dofinansowanie zaliczyć należy:

Na jakie nieruchomości powinniśmy zwrócić uwagę?

Jeżeli chodzi o metraż nieruchomości, która może zostać objęta programem „Mieszkanie dla Młodych”, to sytuacja również nie uległa zmianie. W najlepszym położeniu znajdują się rodziny wychowujące trójkę lub więcej dzieci.

Co więcej, od pewnego czasu możemy wybierać spośród nieruchomości nowych, jak również tych z rynku wtórnego. Ceny domów i mieszkań różnią się ze względu na region, dlatego też co kwartał podawane są limity MdM, które określane są jako cena za metr kwadratowy dla największego miasta, jego okolicy, a także całego województwa.

Planując zatem nabycie własnej nieruchomości warto na początek zapoznać się z ofertą banków i skorzystać ze specjalnego kalkulatora, dzięki któremu wyliczymy kwotę dofinansowania, na które możemy liczyć od państwa.

Środki na MdM 2018

Kwota środków przeznaczonych na wsparcie w ramach MdM 2018 wynosi około 381 milionów złotych. Nabór na I pulę dopłat na rok 2018 został zakończony już w kwietniu 2017 roku.

Należy jednak liczyć się z tym, że pozostała część środków na 2018 rok wyczerpie się w bardzo krótkim czasie. Połowa z nich została już zarezerwowana w tym roku, druga połowa zostanie natomiast rozdysponowana na początku 2018 roku.

Jeżeli jesteśmy zatem zainteresowani zaciągnięciem kredytu hipotecznego wraz z dopłatą MdM, to dobrze jest już teraz sprawdzić, czy spełniamy wszystkie warunki kwalifikujące nas do otrzymania wsparcia finansowego. Następni powinniśmy wybrać odpowiedni bank, który zapewni nam najdogodniejsze warunki, a także zebrać konieczną dokumentację, bez której nie otrzymamy pieniędzy. Należy liczyć się z tym, że wszystkie pieniądze w ramach dopłat na 2018 mogą skończyć się w ciągu zaledwie kilku dni, zatem kto pierwszy się zgłosi do programu, ten będzie miał większe szanse na otrzymanie dofinansowania.

<< Powrót