Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Regulaminem przedstawionym na stronie hipoteczne-kredyty.pl. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Kupno mieszkania od dewelopera – jak uzyskać kredyt hipoteczny?

Kupno mieszkania od dewelopera – jak uzyskać kredyt hipoteczny?

Polski stereotyp jest taki, że po zakończeniu studiów każdy młody Polak powinien znaleźć dobrze płatną pracę, wziąć ślub, kupić mieszkanie, a na koniec zadbać o to, by zagościły w nim dzieci. W związku z tym coraz częściej słyszymy o tym, że młode rodziny decydują się na zakup własnego M. Czasem wykorzystują w tym celu zaoszczędzone środki z budżetu domowego, jednak niejednokrotnie sytuacja finansowa zmusza nas do tego, by skorzystać z alternatywnych możliwości sfinansowania zakupu nieruchomości. Od lat najczęściej wybieraną opcją wśród Polaków jest kredyt hipoteczny.

Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego jest jedną z tych, które podejmujemy na całe życie. Nie bez powodu uważa się bowiem, że wspólny kredyt łączy małżonków bardziej niż ślub. W związku z tym warto na spokojnie, bez pośpiechu zapoznać się ze wszystkimi warunkami, które należy spełnić decydując się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego. Co więcej, nie zaszkodzi także porównać ofertę kilku banków, które mogą różnić się między sobą. Jakie zatem warunki należy spełnić, by uzyskać pozytywną odpowiedź banku i podjąć pierwsze kroki w zakupie własnej nieruchomości?

Zdolność kredytowa

Pierwszą rzeczą, o której powinniśmy pomyśleć planując zakup własnego mieszkania jest zorientowanie się, jaka jest nasza zdolność kredytowa. Od tego warunku zależy bowiem, na jaką nieruchomość i jaką wysokość kredytu możemy sobie pozwolić.

W jaki sposób możemy określić poziom naszej zdolności kredytowej? Najprościej jest udać się do dowolnej placówki banku lub skorzystać z pomocy wykwalifikowanego eksperta finansowego. Ekspert dokładnie wytłumaczy nam, jakie warunki powinniśmy spełniać, by otrzymać kredyt i na jaką kwotę możemy liczyć biorąc pod uwagę nasze możliwości finansowe. Ekspert policzy zdolność kredytową w kilku bankach. Może się tak zdarzyć, że w jednym banku będziemy mieć zdolność na zaciągnięcie kredytu a w drugim już nie.

Warto zwrócić uwagę na te aspekty, które wpływają na obniżenie naszej zdolności finansowej. Zaliczyć do nich można przede wszystkim dodatkowe zobowiązania finansowe, takie jak karta kredytowa, limit odnawialny, kredyty gotówkowe i różnego rodzaju pożyczki. W związku z tym, eksperci finansowi często radzą, by przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego pomyśleć o zamknięciu niektórych wcześniejszych zobowiązań, np. karty czy debetu.

Pozytywna historia kredytowa

Nie tylko możliwości finansowe są istotne podczas starania się o kredyt hipoteczny. Drugim istotnym aspektem jest nasza historia kredytowa, która zapisywana jest w Biurze Informacji Kredytowej (BIK). W tym przypadku należy zadbać o to, by historia naszych poprzednich zobowiązań była budowana w oparciu o terminowe spłacanie kredytów i pożyczek.

Niestety, czasem zdarza się tak, że w przeszłości nie zawsze dotrzymywaliśmy terminów spłaty zobowiązań i bywały one regulowane z niewielkim opóźnieniem. W takiej sytuacji możemy mieć problem z uzyskaniem nowego kredytu, gdyż nie jesteśmy dla banku wiarygodnymi klientami.

W tym przypadku również warto skorzystać z pomocy eksperta finansowego. Doradzi nam, w jaki sposób zadbać o naszą wiarygodność w oczach banku i co zrobić, by nasza przeszłość finansowa nie wpłynęła na przyszłe zobowiązania.

Wybór mieszkania, które spełni nasze wymagania

Nie da się zaprzeczyć, że rynek nieruchomości w ostatnich latach przeżywa prawdziwy rozkwit. Bogata oferta mieszkań i domów tworzonych przez różnych deweloperów sprawia, że często ciężko nam samodzielnie podjąć decyzję o wyborze odpowiedniego dla nas mieszkania.

Poszukiwanie własnego „M” warto rozpocząć zatem od zapoznania się z ofertami deweloperów na ich stronach internetowych. Jeżeli preferujemy kontakt bezpośredni i chcemy w szybki sposób uzyskać odpowiedzi na nurtujące nas pytania, możemy skorzystać z pomocy specjalistów w biurach nieruchomości lub udać się na targi mieszkaniowe, podczas których deweloperzy sami prezentują nam swoje inwestycje.

Niemniej jednak należy pamiętać o tym, by przed podjęciem decyzji o wyborze konkretnego mieszkania sprawdzić, czy potencjalny deweloper jest wiarygodny i rzetelny. Istotnym czynnikiem jest tu jego historia – jak długo istnieje na rynku nieruchomości oraz to, ile pozytywnie zakończonych inwestycji ma na swoim koncie. Możemy poprosić go również o przedstawienie prospektu informacyjnego, w którym powinna zostać zawarta wzmianka o statusie prawnym interesującej nas nieruchomości, a także planie zagospodarowania przestrzennego sąsiednich działek.

Ważnym czynnikiem podczas wyboru mieszkania jest także poziom zaawansowania w budowie inwestycji. Banki częściej udzielają kredytu hipotecznego pod nieruchomość, której termin ukończenia nie jest zbyt odległy, a deweloper jest godny zaufania.

Porównanie ofert konkurencyjnych banków

Każdy bank oferuje zupełnie inne warunki, które należy spełnić, by otrzymać kredyt hipoteczny. W tym przypadku również radzimy skorzystać z pomocy eksperta kredytowego, który specjalnie dla nas porówna oferty kilku banków najlepiej wpisujących się w nasze wymagania. W takim porównaniu bierzemy pod uwagę przede wszystkim: marżę kredytu, oprocentowanie, prowizję oraz ubezpieczenie. Ekspert dopasuję dodatkowe produkty takie jak np. ubezpieczenie nieruchomości czy rachunek osobisty tak aby dały nam jak najwięcej korzyści.

Aspekty formalne związane z wnioskiem kredytowym

Jeżeli zdecydowaliśmy się już na ofertę konkretnego banku, w którym pragniemy zaciągnąć kredyt hipoteczny, mamy wówczas obowiązek zebrania wszelkich dokumentów i wypełnienia wniosku o kredyt. W tym czasie powinniśmy przedstawić bankowi takie dokumenty jak m.in. umowa z deweloperem, pozwolenie na budowę, harmonogram prac, terminy płatności oraz informacja na temat dewelopera.

Odbiór mieszkania

Ostatnim etapem związanym z zakupem własnego mieszkania – prawdopodobnie najmilszym dla każdego z nas – jest jego odbiór w momencie, gdy budynek jest już gotowy do użytkowania. Jest to najlepsza okazja do tego, by sprawdzić, czy wszystkie ustalenia zawarte w umowie zostały spełnione.

<< Powrót