Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Regulaminem przedstawionym na stronie hipoteczne-kredyty.pl. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.

Lepiej kupić czy wynająć mieszkanie?

Lepiej kupić czy wynająć mieszkanie?

Przed tym trudnym pytaniem staje większość młodych ludzi wkraczających w dorosłe życie. Nie każdych rodziców stać na to, aby zakupić swojemu dziecku mieszkanie, dlatego pojawia się pytanie: „Lepiej kupić czy wynająć mieszkanie?”

Z jednej strony, mieszkanie może być inwestycją na przyszłość. Przy jego kupnie będziemy zmuszeni zaciągnąć kredyt hipoteczny, ale po pewnym okresie czasu spłacimy go. Mieszkanie będzie nasze, a ceny nieruchomości w przeciągu kilku lat mogą pójść w górę, więc po spłacie zadłużenia takie mieszkanie może okazać się „kopalnią pieniędzy”. Z badań przeprowadzonych przez Eurostat wynika, że 83,5% Polaków posiada nieruchomość na własność. Rata spłacanego kredytu jest zazwyczaj porównywalna do wysokości czynszu za wynajem. Jednak jest jedna znacząca różnica- po spłacie zadłużenia mieszkanie jest w 100% nasze, natomiast przy wynajmie mieszkania płacimy co miesiąc podobną kwotę, a za kilka lat i tak nie będziemy mieć własnej nieruchomości. Posiadanie mieszkania na własność jest ogromną wygodą: mamy pewność, że nikt nie wyrzuci nas na „bruk”; możemy je dowolnie urządzać czy przebudowywać. Ważnym argumentem jest również wolność. Jeśli mieszkanie jest własnościowe to nikt nie powie nam co możemy robić, czego nie. W momencie, w którym zdecydujemy się na kupno lokum, ale nie jesteśmy pewni naszej zdolności kredytowej pomocny stanie się kalkulator kredytowy, lub możemy zgłosić się z naszym problemem do ekspertów finansowych, którzy na pewno przedstawią nam ofertę wielu banków i pomogą wybrać tą najkorzystniejszą. Wiele osób obawia się zaciągnąć kredyt hipoteczny, w obawie przed utratą pracy i niemożnością spłaty kredytu. Ale bez obaw! Większość banków oferuje wakacje kredytowe, w ciągu których na pewno zdążymy znaleźć nowe miejsce zatrudnienia. Jest tylko jeden haczyk- aby zaciągnąć zadłużenie na mieszkanie musimy posiadać wkład własny (20% wartości lokum). Niektóre banki proponują 10 % wkładu własnego w zamian za ubezpieczenie brakującego wkładu własnego.

Jeśli nasze fundusze nie są zbyt wysokie to wynajem wiążę się z mniejszymi kosztami- nie potrzebujemy wkładu własnego. Wynajmując mieszkanie nie musimy martwić się o wszelkiego rodzaju naprawy- za wszystko zapłaci właściciel. W razie takiego pogorszenia się naszej sytuacji materialnej możemy pomyśleć nad wynajmem czegoś mniejszego, a co za tym idzie tańszego. Dodatkowo, jeśli dostalibyśmy lepszą ofertę pracy, ale w innym mieście, nie będziemy mieli problemu z przeprowadzką.

Wynajem mieszkania ma też swoje wady. Przede wszystkim, musimy podporządkować się zasadom dyktowanym przez właściciela. Sporym minusem jest fakt, że nasze tymczasowe lokum może być urządzone niekoniecznie w naszym guście, a my nic nie będziemy mogli z tym zrobić. Dodatkowo, jeśli niektóre opłaty wzrosną właściciel może nas obarczyć zapłatą za nie. Największym minusem wynajmowania mieszkania są wysokie koszty miesięcznego najmu. Bardzo często czynsz, który płacimy równa się miesięcznej raty kredytu hipotecznego.

Podsumowując, kupno mieszkania wiąże się z niemałymi kosztami, ale w przyszłości na pewno nam się zwrócą i jest to inwestycja na całe życie (być może nasze i naszych dzieci). Przed zaciągnięciem kredytu hipotecznego musimy dokładnie przeanalizować Naszą sytuację materialną i podjąć decyzję, jak wysoka może być rata naszego zadłużenia. Natomiast wynajem mieszkania jest dobry dla osób, które nie zamierzają długo pomieszkiwać w danym miejscu, lub obawiają się kredytów ze względu na niestabilną pracę. Jeśli szukasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania zapraszamy do kontaktu z Naszymi Ekspertami finansowymi.

<< Powrót